р.Горинь

Бере початок з джерела біля села Волиця на Тернопільщині на висоті 345 м над рівнем моря. Довжина ріки 659 км, площа водозбору 27700 км.кв. Загальне падіння ріки 218 м над рівнем моря. Має 10 приток.

         Протікає по території трьох областей: Тернопільської, Хмельницької, Рівненської і впадає р.Прип’ять з правого берега на 412 км від гирла на території Білорусі на висоті 127 м над рівнем моря.

         Глибини ріки розподіляються нерівномірно: на плесах від 1,4 до 2,5 м, місцями до 5-11 м. Швидкість течії на плесах 0,1 – 0,3 м/с, на перекатах збільшується до 0,5 – 1,3 м/с.

         Останні більше 10 років весняне водопілля майже не спостерігається. Рівень води впав від 30% до 50% літом від норми встановленої на протязі багатьох років.  Найбільш повноводною р.Горинь буває весною(березень-квітень), коли по руслу проходить 42-54% річного стоку. Найменш водною – зимою (грудень-лютий) – 15-20% річного стоку. Мутність води невелика. По карті середньої багаторічної мутності води вона не перевищує 50 г/м3.

         Вода прозора(при водопіллі мутна) без кольору і запаху, пригодна для пиття, особливо в тих місцях де немає антропогенного впливу на річку.

         Хімлабораторія Рівненського обласного центру з гідрометеорології щомісячно проводить відбір та дослідження проб води  на р.Горинь у 3-х створах (точках):

  • 8 км вище смт.Оржів, 6 км вище по течії скидання стічних вод ПАТ «Рівне Азот», с.Хотин, автодорожний міст;
  • в межах смт.Оржів, 2 км нижче по течії скидання стічних вод ПАТ «Рівне Азот», нижче с.Рубче, біля мосту через р.Горинь;
  • 1,0 км нижче по течії см.Оржів, 0,5 км нижче скидання стічних вод Оржівського ВУЖКГ (очисні споруди);

         В пробах води відібраних в р.Горинь в лютому місяці в 3-х створах смт.Оржів високого забруднення не виявлено. Нижче санітарної норми  (ГДК) маємо концентрації по азотистих сполуках: азоту амонійному, азоту нітритному, азоту нітратному; по БСК5(біохімічне споживання кисню) – від 1,1 до 1,6 ГДК у трьох створах, по хрому+6  - від 1,7 до 3,5 ГДК. Миючих засобів (СПАР) та фенолів у пробах води не виявлено.

         Концентрація розчиненого у воді кисню від 12,9 до 13,4 мг/л. Швидкість течії річки від 0,5м/с і більше. Вода чиста, прозора, без запаху. Завдяки швидкій течії, високій концентрації кисню, при глибині річки 2 м і більше відбувається самоочищення води до нормально природного стану.