Побутові електроприлади і прихована їх пожежонебезпечність

Побутові електроприлади і прихована їх пожежонебезпечність.

Життя сучасної людини переконливо підтверджує, що щодня необхідно нагадувати собі про пожежну безпеку свого житла.

Ми вже звикли, що основну пожежонебезпеку спричиняють ті побутові електроприлади, які небезпечні щодо нагріву до високих температур своїх робочих поверхонь або навколишніх предметів.

У їх числі, наприклад, електричні праски, обігрівачі, чайники, тени, тостери, кавоварки та електроплитки і т.п.

Але, чи це так?

Здавалося б, такі електричні прилади, як телевізор, телефон і домашній комп'ютер не несуть особливої пожежної загрози в побутових умовах. Але практика показує, що багато сучасних таких приладів включені постійно в електричну мережу. Вони знаходяться тривалий час без нагляду в режимі сну (stand - by), тому існує певна ймовірність їх займання з подальшим виникненням пожежі.Будь-який сучасний телевізор має досить високу енергоємність (через використання у ньому полімерних горючих матеріалів).

Його деталі і конструктивні елементи за деякими літературними джерелами становлять до 40% твердих горючих речовин і матеріалів. У разі виникнення аварійного режиму роботи в електричній мережі може статися нагрів цих горючих матеріалів до температури їх займання. У закритій кімнаті площею до 15 м2 в місці загоряння телевізора утворюється температура нагріву, яка перевищує температуру займання деревини або синтетичного матеріалу, а токсична концентрація продуктів горіння, що виділяється при цьому, через 7-10 хвилин (з моменту виникнення спалаху) стає небезпечною для життя.Мобільний телефон також має приховану небезпеку, коли він підключений до електричної мережі 220В.

У ньому є достатня кількість горючих речовин і матеріалів. Займання телефону може відбутися при зарядці, так як його корпус і корпус зарядного пристрою, зазвичай виготовляються з полімерних матеріалів. При цьому нерідко трапляється так , що сам телефон кладеться на горючі поверхні: дерев'яні підвіконня, тумби, комоди, постільні приладдя, серветки, скатертини на предметах меблів і т.д. „Епіцентром” загоряння при зарядці мобільного телефону стає місце його локального контакту з поверхнею, на якій він розміщується. З огляду на те, що в цьому місці не відбувається відведення тепла, температура підвищується. Коли вона перевищує допустимі для горючих матеріалів значення, відбувається спалах. Великим мінусом з погляду пожежної безпеки в такому випадку є те, що навіть при виникненні загоряння телефон ще деякий час залишається підключеним до електричної мережі і продовжує нагрівати місце локального контакту з горючим матеріалом.Комп'ютер також несе пожежну небезпеку, так як має безпосередній контакт з горючими поверхнями (наприклад, стільницею комп'ютерного столу, предметами м'яких меблів).

Найбільш пожежонебезпечним елементом в цьому приладі слід вважати блок живлення. Він може сильно перегріватися як через збої або неполадки у роботі самого комп'ютера, так і внаслідок аварійного режиму роботи в електричній мережі (в першу чергу, через коротке замикання або перенапругу). При надмірному нагріванні блок живлення може нагріти стільницю до займання. Особливу небезпеку становить комп'ютер, розміщений поблизу м'яких меблів. При загорянні меблів (крісел, дивана) утворюється велика кількість речовин, отруйних для організму людини. Наприклад, при горінні 1 кг поролону, виділяється 4,5 г ціаністого водню – хімічної небезпечної речовини, що десятикратно перевищує смертельну дозу для людини.Як захиститися від подібних випадків? Для цього можна запропонувати два способи. Перший з них, хоча і не завжди зможе захистити вашу оселю і ваші електроприлади, але не коштує і копійки - це йдучи з дому, вимикайте якомога більше електроприладів від електромережі.Другий спосіб більш складний і дорогий, але й більш ефективний. Він полягає в установці у вашому електрощиті, крім звичайних автоматів (які не захищають від підвищення напруги), спеціального пристрою захисту від підвищеної напруги.У будь-якому випадку при пізньому виявленні загоряння слід негайно повідомити про подію за номером телефону „101”. По можливості, необхідно використовувати наявні засоби пожежогасіння (вогнегасники, пристрої внутрішньоквартирного пожежогасіння, цупку тканину, зволожену водою та ін.).

http://nmc-rivne.ucoz.ua/publ/pobutovi_elektropriladi_i_prikhovana_jikh_...