весна обов’язково буде!

Про це говорять

Прогноз вилами по воді писаний

Єдине, в чому сходяться всі синоптики, - весна обов’язково буде!

Складанням прогнозів погоди нині не займається хіба що лінивий – окрім професійних гідрометереологів, народні прогностики, астрологи та навіть бабаки, яких безжалісно будять серед зими. А ще існують народні прикмети, за якими наші предки визначали, якими будуть весна, літо, осінь чи зима. Проте всі ці далекоглядні передбачення начальник Рівненського гідрометцентру Богдан Масовець (на фото) вважає нічим іншим, як звичайним шарлатанством. А шоу з бабаками, які начебто віщують строки приходу весни, – знущанням над тваринками. Єдине, з чим він погоджується, - весна обов’язково буде! А от коли прийде і якою буде – це ще вилами по воді писано.

Якщо півень нап’ється води…                                                    

Передбачити погоду, аби вберегти себе від неочікуваної напасті чи прикрої несподіванки, яку може підкинути природа, люди намагаються здавна. Проте, якщо зараз цим займаються професійні синоптики, використовуючи спеціальні прилади та сучасну апаратуру, то колись наші прадіди намагалися спрогнозувати, що може статися, завдяки своїй спостережливості.  Тому з року в рік уважно стежили за небесними світилами, стихіями, поведінкою рослин і тварин. Відтак ці спостереження допомогли створили систему передбачень – народних прикмет, які застерігали від небезпеки, допомагали передбачати погоду та врожай, якими будуть весна, літо, осінь та зима. Багато з цих прикмет пов’язані зі Стрітенням. Якщо їм вірити, то цьогорічна весна ще не скоро прийде. Принаймні на це вказують народні спостереження: «День Стрітення теплий і сонячний, то і весна тепла», «Як на Стрітення з стріх капає, ще велика буде зима», «Якщо в цей день не видно сонечка - чекай суворих морозів».

У березні ще повернуться морози?

До речі, на те, що попереду нас ще чекають морози, вказала не тільки стрітенська народна прикмета. Про це значно раніше повідомила начальник відділу метеорологічних прогнозів Укргідрометцентру Людмила Савченко:

- Березень у нас – перехідний місяць, - зауважила вона, - тому в цей час будуть і снігопади, і холод. Так що про весну поки ще рано говорити, всім хотілося б, але, на жаль, ще рано.

 Пізній прихід весни передбачає й народний синоптик Валерій Некрасов, який прогнозує, що зима протримається в Україні до кінця першої половини березня. Причому, за його словами, буде вона холодною, з морозами до мінус 20 - 25 градусів, сніжною, з холодними вітрами і ожеледдю, а також різкими перепадами температур. Непогожим, за прогнозом синоптика, має видатися і 8-е березня, оскільки на цей день передбачається мокрий сніг. І до середини місяця протримається типова зима. Весна, як твердить Валерій Некрасов, прийде у другій половині  березня і триватиме до квітня. Вона буде пізньою, холодною, дощовою, але без повернення заморозків. А вже після цього, зі слів синоптика, буде тепло.По суті аналогічну погоду на березень передбачає і колишній науковець, а нині пенсіонер з Рівного Василь Троцюк, який багато років займається аналізом інформації міжнародних кліматичних центрів:

-  Що стосується весни, то початок березня буде прохолодним і весна не буде ранньою. Якщо стовпчик термометра і підніматиметься до +10-12, то вже за кілька днів він опускатиметься до мінусових температур і тепло замінить снігопад. Справжня весна прийде не раніше, ніж 20 березня. Тільки з цього часу денна температура стане нарешті стабільно плюсовою.

Бабка на двоє ворожила

Коли прийде справжня весна і якою вона буде, на думку начальника Рівненського гідрометцентру Богдана Масовця, наразі говорити зарано. Мовляв, це все одно, що бабка на двоє ворожила.

- Точний прогноз погоди на місяць наперед, - каже він, - практично неможливо передбачити. Максимум на 5-ть днів, який ґрунтується на показниках з метереологічних станцій. На Рівненщині їх є три: у Сарнах, Дубні та Рівному, плюс у Рівному авіаметереологічна станція, котра обслуговує авіацію. Детальний прогноз погоди синоптики області роблять лише на три дні.Передбачення рівненських синоптиків, як запевняє Богдан Масовець, справджуються на 96 відсотків. А все решта, що більше 5-ти днів, - це аналіз попередніх років, тобто є  приблизний прогноз погоди. Більше того, передбачення народних прогностиків, Богдан Масовець, взагалі вважає шарлатанством.

- На даному етапі відбувається зміна клімату, - пояснює він, - яка несе різкі перепади погоди. Тому довгострокове прогнозування погоди практично неможливе.  Тобто не можемо стверджувати, що літо буде тепле чи холодне, сухе чи вологе. Тим більше - коли прийде наступна зима.

Перепади температури – не аномальне, а звичне явище

Побутує думка, що перепади температури, які не раз спостерігаємо,  з 16-градусного морозу до 5-ти тепла, пов’язані з глобальним потеплінням або ще якимись аномальними явищами. Проте Богдан Масовець категорично заперечує таке твердження.

- Хочу запевнити , - каже він, – що це не аномальне явище. Просто люди нині більш інформовані, тобто користуються інтернетом, читають газети, дивляться телебачення. Цікавляться всім, що відбувається у світі, в тому числі й погодою: яка є, якою буде. Вся ця лавина інформації спричиняє бум в суспільстві, мовляв, що перепади температур, інші погодні примхи - це аномалія. Але такі природні явища траплялися й раніше. Пам’ятаємо, що сніг і на Великдень випадав, було, навіть на 9-те травня, були дощові зими, розпускалися бруньки в лютому, цвіли дерева... В цьому нічого аномального не бачу. Всі стрімкі перепади температур зумовлені стрибками вітру по різних широтах, звідси – то холодно, то тепло.Щоправда, Богдан Масовець, погоджується що останні 15 років справді  були теплішими за попередні, але він не вбачає в цьому ознак глобального потепління, про яке нині стільки мови.

Василь ГЕРУС